Achtung:
Dein Browser ist veraltet. Beachte bitte, dass Gunfinder daher an manchen Stellen nicht funktionieren wird. Du solltest deinen Browser sobald es geht aktualisieren. Hier erfährst du mehr!
Kauf von außerhalb der EU: Die Waffe geht über einen Importeur in deinem Land, der Händler kümmert sich um die Ausfuhr.
So läuft der Kauf aus Europa ab
Sicher kaufen mit Gunfinder
Unsere KI-gestützte Identitätsprüfung der Anbieter macht Gunfinder zum sichersten Marktplatz online.
Mehr erfahren
Dieses Angebot basiert auf einer Angebotsspiegelung, bei der die Angebotsdaten von einem Shop, Händler oder externen Marktplatz zu uns übertragen wurden. Bitte beachte, dass aufgrund möglicher Verzögerung bei der Datenübertragung vorübergehende Preisabweichungen auftreten können.
Quelle
Puškárstvo Hermes
Zuletzt beim Händler geprüft
vor etwa 14 Stunden
Beschreibung
Hinweis:
Der Artikelstandort befindet sich im Ausland. Bitte beachte, dass sich dadurch Lieferbedingungen, Versandzeiten und/oder das Kaufverfahren unterscheiden können.
RS60 je vysokovýkonný puškový prach (extrudovaný, „single-base“ na báze NC) s unikátnou impregnáciou nitroglycerínom, vďaka čomu prináša vyšší výkon, stabilnú tlakovú krivku a výborné správanie v teplotách. Ideálny do .30-06 Springfield a veľmi dobre funguje aj v krátkych magnumoch a modernej „6,5 mm“ munície. Švajčiarska výroba, úzke tolerancie medzi šaržami.
Kľúčové parametre:
Typ: extrudovaný, single-base (NC) s NG impregnáciou
Stabilita medzi šaržami → menej dolaďovania pri výmene kanistra (uvedené tolerancie).
Teplotné správanie → konzistentné V₀ v lete aj v zime (deklarované priamo výrobcom).
„High-energy“ charakter vďaka NG impregnácii → dobré naplnenie priestoru a rýchlosť horenie bez prehnaných špičiek tlaku (pri správnej laborácii).
Porovnanie
Najbližšie ekvivalenty podľa rýchlosti horenia / charakteru
Vihtavuori N550 – „high-energy“ dvojzložkový charakter; v tabuľkách horenia sedí veľmi blízko RS60.
Alliant Reloder 17 – dlhodobo vnímaný ako priamy „bratranec“ RS60 (rovnaká trieda použitia).
Burn-rate grafy obvykle uvádzajú N550 / RS60 / RL-17 v rovnakom pásme. (Ber ako orientačné, vždy validovať vlastnou laboráciou).
Výhoda RS60 proti týmto alternatívam: jasne deklarované šaržové tolerancie a teplotná stabilita v oficiálnych podkladoch RS + dostupnosť 10 kg balenia pre výrobu.
Originálne laborácie (výbery priamo z tabuľky Reload Swiss)
Pozn.: Uvádzam štart / max navážky, V₅ (m/s), tlak (bar), dĺžku hlavne a C.O.L. tak, ako sú v RS reloading guide (ver. 2017). Vždy začni od štartu a postupuj smerom k vlastnému bezpečnému maximu podľa meraní.
.260 Remington – 130 gr (Norma Golden Target), RS60 Štart: 2.59 g (40.0 gr) · V₅: 870 m/s Max: 2.69 g (41.5 gr) · V₅: 885 m/s Hlaveň: 630 mm · C.O.L.: 70.5 mm · Zápalka: CCI 200.
.270 Winchester – 140 gr (Hornady SST), RS60 Štart: 3.40 g (52.5 gr) · V₅: ~908 m/s Max: 3.63 g (56.0 gr) · V₅: ~1026 m/s Hlaveň: 600 mm · C.O.L.: 82.2 mm · Zápalka: CCI BR-2.
.30-06 Springfield — Norma Oryx 11,7 g (180 gr), RS60
Puzdro: Norma · Zápalka: RWS 5341 (LR) · Hlaveň: 605 mm (1:11") · OAL: 81,0 mm
Štart: 46,6 gr (≈ 3,020 g) · V₅: 2342 ft/s (≈ 714 m/s) · Tlak: 2664 bar
Max: 52,6 gr (≈ 3,408 g) · V₅: 2674 ft/s (≈ 815 m/s) · Tlak: 3727 bar.
.30-06 Springfield — RWS EVO 11,9 g (185 gr), RS60
Puzdro: Norma · Zápalka: RWS 5341 (LR) · Hlaveň: 605 mm (1:11") · OAL: 84,8 mm
Štart: 47,5 gr (≈ 3,078 g) · V₅: 2342 ft/s (≈ 714 m/s) · Tlak: 2756 bar
Max: 54,0 gr (≈ 3,499 g) · V₅: 2667 ft/s (≈ 813 m/s) · Tlak: 3801 bar.
.308 Winchester — Norma Oryx 11,7 g (180 gr), RS60
Puzdro: RWS · Zápalka: RWS 5341 (LR) · Hlaveň: 600 mm (1:12") · OAL: 68,7 mm
Štart: 39,2 gr (≈ 2,540 g) · V₅: 1942 ft/s (≈ 592 m/s) · Tlak: 1988 bar
Max: 45,8 gr (≈ 2,968 g) · V₅: 2398 ft/s (≈ 731 m/s) · Tlak: 3122 bar.
Poznámky
Údaje sú pri RS60 a sú to oficiálne RS tabuľky (rovnaké hodnoty ako v publikovaných prehľadoch; detailné riadky pre .30-06 a .308 nájdeš v prehľade MBR s RS dátami). Pre základné špecifikácie RS60 (Q, sypná hustota, atď.) pozri aj produktový list RS.
Klasicky: začni vždy od štartu a postupuj po malých krokoch, sleduj tlakové znaky a over na chronografi. (RS v oficiálnom guide zdôrazňuje nezačínať na maxime.)
Zhrnutie
RS60 = výkonný švajčiarsky prach pre .30-06 a príbuzné kalibre; stabilný v teplotách, s úzkymi šaržovými toleranciami a dostupný aj v 10 kg balení (výhodné pre výrobu).
Pri porovnaní s trhom je prirodzený referent VV N550 / Alliant RL-17 – RS60 si drží výbornú konzistenciu a deklarované tolerancie.
Testovací plán – Reload Swiss RS60
Cieľ:
Overiť rýchlosť, tlakové správanie a konzistentnosť RS60 pri strelách Oryx 11,7 g (.30-06 + .308) a RWS EVO 11,9 g (.30-06).
Základná metodika
Použi nové alebo rovnomerne opotrebované puzdra, rovnakú značku zápaliek, presnú OAL podľa tabuľky.
Každý test strieľaj min. 5 nábojov na navážku pre relevantný priemer.
Meraj V₀ chronometrom (napr. ProChrono DLX)
Po každej sérii skontroluj tlakové znaky:
sploštený zápalkový kalíšok
začiatok prasklín na okraji nábojnice
ťažší výmet nábojnice zo záveru
Ak sa objaví čo i len jeden znak zvýšeného tlaku – test ukonči, ďalej nezvyšuj navážku.
.30-06 Sprg Oryx 11,7 g 3.02 g → 3.40 g +0.05 g 8 sérií ideálne 5 nábojov na sériu
.30-06 Sprg EVO 11,9 g 3.08 g → 3.50 g +0.05 g 9 sérií sleduj zmenu V₀ a tlaku
.308 Win Oryx 11,7 g 2.54 g → 2.97 g +0.04 g 11 sérií pri vyšších navážkach môžu byť už tlakové špičky
Ak máš obmedzené množstvo komponentov, môžeš použiť zjednodušený test s krokmi +0.07 g, ale ideálne zachovať aspoň 5 rôznych úrovní navážky.
Čo sledovať a zapisovať
Parameter Meraj / sleduj Poznámka
V₀ (m/s) každú strelu priemerná a extrémna odchýlka (ES, SD)
Teplota okolitého prostredia pred každou sériou RS60 je stabilný, ale pre korekcie
Tlakové znaky po každej sérii zápalka, extrakcia, puzdro
Konzistentnosť horenia subjektívne pozorovanie či cítiš zmenu spätného rázu alebo oneskorenie výstrelu
Presnosť (rozptyl) ak máš možnosť strieľať na terč zaznač skupiny pre neskoršie porovnanie
Záver testu
Po testoch sprav graf: V₀ vs. navážka → hneď uvidíš, kde sa zlomí krivka (začiatok tlakového rastu).
Najlepšia laborácia je tá, ktorá ti dá stabilnú V₀, bez tlakových znakov a s najlepšou presnosťou.
Tú potom môžeš zaradiť ako „odporúčanú laboráciu“ pre výrobný záznam.
Nevieš ktorý prach použiť?
Tu je rýchly prehľad prachov Reload Swiss podľa použitia:
Najrýchlejšie prachy – krátke zbrane & nízkoobjemové náboje
RS12
veľmi rýchly prach, ideálny pre 9×19, .40 S&W, .45 Auto • vhodný na športovú streľbu, dynamiku, vysokú stabilitu
RS20
rýchly prach pre výkonné pištoľové náboje • použitie: .357 SIG, 10 mm Auto, .38 Super
Stredne rýchle prachy – ľahké puškové strely & karabíny
RS24
veľmi podobný k Lovex D037.02 • ideálny pre 9 mm major, PCC, dynamické streľby • vysoká konzistentnosť, spoľahlivé zapálenie
RS30
pre puškové náboje menšieho objemu • použitie: .222 Rem, .223 Rem s ľahkými strelami
RS36
univerzálnejší ako RS30 • pre .223 Rem (ľahšie strely), .300 AAC Blackout (supersonic)
Stredná trieda – univerzálne a veľmi obľúbené prachy
RS40
výborný pre .223 Rem s bežnými strelami • vhodný aj pre .308 Win s ľahkými projektilmi • vysoká presnosť a konzistencia
RS50
ideálny pre .308 Win so strednými strelami (147–168 gr) • dobrý pre .30-06 Sprg • stabilné laborácie a nízka teplotná citlivosť
RS52
„výkonnejší brat“ RS50 • pre taktické a presné laborácie .308 Win • výrazne nižšia teplotná citlivosť (dopytovaný medzi športovcami)
Stredne pomalé – výkonné stredné kalibre
RS60
výkonný prach pre .30-06, .308 Win, 6.5 CM • vysoká energia, vhodný pre ťažšie strely • stabilný pri teplotných zmenách → preto je tak obľúbený
RS62
podobný RS60, ale jemne pomalší a „mäkší“ • ideálny pre dlhé hlavne a presné laborácie • menej výkonný ako RS60, ale veľmi stabilný
Pomalé – magnum kategória
RS70
pre výkonné stredné a magnum kalibre • použitie: .300 WinMag, 7 mm RemMag • vysoký výkon, skvelé pre ťažké strely
RS76
najpomalší prach od RS • pre extrémne magnumy • použitie: .338 Lapua Mag, .300 PRC, .375 H&H
Odporúčania prachu podľa kalibru
Krátke zbrane
9×19 (9 mm Luger)
RS12 – presné, stabilné, športové streľby
RS24 – vyšší výkon (PCC, major, dynamika)
.40 S&W
RS12 – základ pre šport
RS20 – vyšší výkon, ťažšie strely
.45 Auto
RS12 – konzistentné, mäkší spätný ráz
RS20 – pre tvrdšie, výkonnejšie laborácie
Karabíny & PCC
9 mm PCC (karabína)
RS24 – najlepšia voľba, vysoká stabilita, nízky ES/SD
RS12 – ľahké/štandardné laborácie
.300 AAC Blackout
RS36 – supersonic (ľahšie a stredné strely)
RS20/RS24 – subsonic
Malé puškové kalibre
.222 Remington
RS30 – výborná voľba
RS36 – pre ťažšie strely
.223 Remington / 5.56 NATO
RS30 – ľahké strely (45–55 gr)
RS36 – stredné strely (55–69 gr)
RS40 – univerzál pre väčšinu laborácií
RS50 – ťažšie projektily (69–77 gr)
Stredné puškové kalibre
.308 Winchester
RS50 – klasické laborácie
RS52 – presnosť + nízka teplotná citlivosť
RS60 – vyšší výkon, ťažšie strely
RS62 – dlhé hlavne, stabilné presné streľby
.30-06 Springfield
RS60 – výborný výkon a tlak
RS62 – presnosť, konzistentné laborácie
6.5 Creedmoor
RS60 – pre vyšší výkon
RS62 – pre presnú a stabilnú streľbu (najpoužívanejší)
7 mm-08 Rem
RS52 – ľahšie a stredné strely
RS60/62 – ťažšie strely & maximálny výkon
Magnum kalibre
.300 WinMag
RS70 – top voľba
RS76 – pre najťažšie strely / dlhé hlavne
7 mm RemMag
RS70 – presné a výkonné laborácie
RS76 – ťažké strely a extrémny výkon
.338 Lapua Magnum
RS76 – jediný logický kandidát v RS rade
Extra krátke a jasné zhrnutie
RS12–RS24 = krátke zbrane & PCC RS30–RS36 = malé puškové kalibre RS40–RS52 = univerzálna stredná trieda RS60–RS62 = výkonné stredné kalibre RS70–RS76 = magnum a dlhý výkon
Willst du Gunfinder gemeinsam mit uns besser machen?
Mit deiner Zustimmung erkennen wir deinen Browser beim nächsten Besuch wieder und sehen, was Jäger und Schützen wirklich suchen. So machen wir Suche und Angebot jeden Tag ein Stück besser und zeigen dir mehr von dem, was dich interessiert. Deine Daten bleiben bei uns: Wir geben sie nicht weiter und verkaufen sie nicht.
Du kannst deine Entscheidung jederzeit über den Link Cookie-Einstellungen im Seitenfuß ändern. Was wir dabei speichern, steht in der Datenschutzerklärung.
Cookie-Einstellungen
Anmeldung, Merkzettel, Sprache und Sicherheitsfunktionen. Sie sorgen dafür, dass Gunfinder für dich funktioniert, und laufen deshalb immer mit.
Stimmst du zu, erkennen wir deinen Browser beim nächsten Besuch wieder und verstehen so, was Jäger und Schützen wirklich suchen. Das hilft uns, Suche und Angebot jeden Tag ein Stück besser zu machen. Dafür speichern wir eine zufällige Kennung auf deinem Gerät, zwei Jahre gültig und ohne Angaben zu deiner Person. Ohne Zustimmung zählen wir nur anonym. Ob dein Profil auch mitentscheiden darf, was du siehst, wählst du mit dem nächsten Schalter.
Stimmst du zu, nutzen wir dein Profil, um dir auf Gunfinder Angebote und Inhalte zu zeigen, die zu deinen Interessen passen: mehr von dem, was dich wirklich interessiert, weniger Beliebiges. Ausgeblendet wird dadurch nichts. Das setzt die Statistik-Zustimmung voraus, denn ohne sie gibt es kein Profil. Zur Erfolgskontrolle sehen wenige Zustimmende zufällig die nicht personalisierte Ansicht. Dein Profil bleibt bei uns.
Cookies sind abgeschaltet
Dein Browser lässt keine Cookies zu. Wir können deine Entscheidung deshalb nicht speichern und fragen auch nicht danach — es läuft nur, was für den Betrieb der Seite nötig ist. Funktionen wie Anmeldung oder Merkzettel brauchen allerdings Cookies und bleiben so lange aus.